Menü

Bit nedir? Bit Nasıl Bulaşır ? Bit Nasıl Temizlenir?

 • İnsanlık tarihi boyunca var olmuş olan parazitlerden biri olan bitler gün geçtikçe güçlenmekte, kendilerini geliştirmektedir. Bu parazitleri biraz daha yakından tanıyıp onlardan nasıl kurtulacağınızı anlatan yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

  Öncelikle yazımıza geçmeden önce insanlık boyunca var olan bu parazitleri biraz daha yakında tanıyalım. 

  BİT NEDİR?

  Bitler parazittik böceklerdir. Bu da demektir ki, bitler hayatta kalabilecek ve üreyebilecekleri bir yere ihtiyaç duyarlar. Saç bitleri; bizlerle parazittik ilişkiler kurmak suretiyle yüz binlerce yıl boyunca evrimleşmiştir ve bu canlıların günümüzde yaşamlarını devam ettirebilecekleri tek ortam insan saç derisi ve saçı olmuştur. Saç biti küçük kanatsız, kan emici, rengi değişiklik gösteren, yaklaşık 3 mm uzunluğunda böceklerdir. Saç bitleri zıplayamaz, uçamaz.

  Bitlerin besin kaynağı kandır. Bitler, özellikle kan emdikleri için saç derisine yakın bir noktada saça tutunabilecekleri altı adet pençe geliştirmişlerdir.

  Bu parazitler bulundukları kişinin kanını günde birkaç kez emerler. Bit ısırdığı zaman cildi delip yerindeki kan pıhtılaşmasını aksatmak için tükürüğünü salgılar, buda şiddetli bir kaşıntıya neden olur. Saç biti insan olmadan dış ortamlarda 2 günden fazla yaşayamaz. Canlı üzerinde de ortalama ömürleri bir ay kadardır.

  PEKİ BU PARAZİTLER İNSANA NASIL BULAŞIR? 

  Saç biti okul, kreş gibi kalabalık ya da benzeri ortamlarda daha fazla görülür. Okul çağındaki sosyalleşmeyi seven çocukların okulda başka çocuklarla saç temasıyla ya da bazen bitlenmiş birisinin kullanmış olduğu şapka, bere, toka gibi şahsi eşyaların kullanılmasıyla da bulaşır. 

  Saç biti olan biriyle yatılırsa yastık, yorgan gibi eşyalardan da bitin bulaşması kaçınılmazdır. Toplu taşıma araçlarından, hijyenik olmayan kuaförlerde her müşteride aynı tarak veya fırçanın kullanılmasında da bitin size geçme riski oldukça fazladır. Hayvanlardan insanlara bit bulaşmaz. Hayvan bitleri ile insan bitleri birbirinden farklı türdedir.

   

  BİTLER KİRLİ İNSANLARDA MI OLUR? 

  Sanılanın aksine saç biti kirli saçtan ziyade temiz saçta daha kolay tutunabilmektedir. Bitler temiz saç ve saç derisini her zaman tercih ederler. Çünkü temiz saç derisinden beslenmeleri daha kolay ve onlar için daha besleyicidir. Bit vakası statü farkı gözetlemeksizin ve her yaşta insanda görünebilir.

  PEKİ BU BİTLERDEN NASIL KURTULACAĞIZ?

  Bit ve sirkeler insanlık var oldukça var olmuş parazit canlılardır. Bu canlılar ile mücade de insanlık tarihi boyunca olmuştur. İnternet üzerinde kısa bir araştırma yaptığınızda yüzlerce ev yapımı formül, bazı kimyasal formüller, bazı komik çözüm önerileri görebilirsiniz. Tabi bit ilaçları, bit şampuanları, bit tokaları, bit tarakları, bit losyonları vs gibi yüzlerce ürünle de karşılaşmanız muhtemel. Bunların bir kısmı çözüm sağlayabilir veya sağlamıştır da. Ama bu çözümler emek, zaman, sabır isteyen çözümlerdir. Kimi çözümler bir ay kimi çözümler ise çok daha uzun süren sabır gerektiren çözümlerdir. 

  SİNEK İLACI İLE BİT TEMİZLEMEK CİDDİ SAÇ DERİSİ SORUNLARINA SEBEP OLUR

  İnternet üzerinde araştırma aparken görebileceğiniz absürt ve bir o kadarda tehlikeli çözümlerden biri de sinek ilacının saça sıkılmasıdır. Benzer kimyasalları öneren bazı yorumlarla da karşılaşmanız mümkündür. Bu tip çözümler başta saçlarınız, saç deriniz ve hatta sağlığınıza son derece zararlıdır. Sinek ilacı sıkılan havayı teneffüs etmenin bile zararlı olduğunu bilen bizler saçımıza bu ilacı sıkarak saç derimizin doğrudan bu ilacı emmesine dolayısı ile bu kimyasalların saç derimiz yoluyla kanımıza karışmasına yol açarız ki bu ileri derecede sağlık sorunlarına kapı açabilir. 

  BİT TEDAVİSİNİN KESİN ÇÖZÜMÜ VAR MIDIR?

  Nitspro Center Bit ve Sirke Tedavi Merkezi dünyada 200'den fazla klinikte kullanılan AirAllé® cihazı ile bit ve sirkleri tek seansda saçlarınızdan söker atar. Bu tedavi tamamen doğaldır. Yukarıda bahsi geçen veya geçmeyen diğer tedavi metodları gibi zaman almaz. Tek seansda 0 bit ve sirke tedavisi sağlar. Uygulama sonrası hizmet garantilidir. Yani bıktıran, çıldırtan insanı çileden çıkartan çözümlerden farklı olarak tek seansda sizi bit ve sirkelerden kurtarır. 

  NİTSPRO CENTER TÜRKİYE'NİN İLK VE TEK BİT TEDAVİ MERKEZİ

  Bit ve sirkelerden hemen kurtulmak istiyorsanız bunun yolu Nitspro Center. Dünyaca geçerli, bit ve sirkeleri öldürdüğü FDA tarafından tescillenmiş tek cihaz olan AirAllé® cihazı ile sadece 1 seansda sizi bit ve sirkelerden kurtarıyoruz. Detaylı bilgi için Tedavi başlığında uygulamalarımıza göz atabilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer soruların cevapları Sıkça Sorulan Sorular kısmında yer almaktadır. Aşağıda tanıtım filmimizi izleyerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

  Sizde bit ve sirkelerden kurtulmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hemen arayın yardımcı olalım: 0545 342 40 33 - 0212 287 5316


  Bit ve sirkelerden hakkında merak edilen sorular ve cevapları için tıklayın 
  Sorularınıza cevap bulamadıysanız bize sorun cevaplayalım. Soru sormak için tıklayın 
  Randevu ve bilgi almak için tıklayın