Menü

Bit ve Sirke Tedavisinde Bitkisel Çözümler ve Sonuçları

 • Bit ve sirke tedavisinde birçok geleneksel yöntem kullanılmaktadır. Gelin bu yöntemleri ve sonuçlarını birlikte inceleyelim.

  Bitler küçük parazittik böceklerdir. Okul çağında ki çocuklarda yaygınlıkla görülen ve tedavi edilmediğinde hızla başka insanlara bulaşan bir parazittir. Toplum arasında bit tedavisinde birçok yöntem geleneksel  yöntem kullanılmaktadır. Geleneksel yöntemlere ek olarak bir takım medikal yöntemlerde günümüzde kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin en yaygını bit şampuanı, bit losyonu kullanımıdır. Şampuan ve losyonlar bitleri öldürmede etkili olsalar da bit yumurtaları olan sirkeleri tamamen yok etmede istenilen sonucu verememektedir. Bit ve sirke temizliği genelde klasik yöntemlerle evde yapılmaya çalışılır. Sirkelerden saçı arındırma işlemi saatlerce, günlerce bazen haftalarca sürer ve çoğu zaman ise bu işlemler başarısızlıkla sonuçlanır. Çünkü saçta tek bir bit yumurtası ( sirke ) nin kalması durumunda 15 gün içinde tekrardan saçtaki bitlenme vakası devam edebilir. Bu yöntemler anne için yorucu, üzücü, çocuk için ise bıktırıcıdır. Bu yöntemlerin dışında bilinen ve uygulanan birçok doğru bilinen yanlış uygulamalar da vardır.

  Saça mayonez sürüp bekletmek saç biti ve bit yumurtalarından ( sirkelerden ) sizi kurtarmaz!

  Saça mayonez sürmek saçınızdaki bitleri öldürebilir ama saçınızı sirkelerin ölmesine, saçınızı bırakmasına sebep olmaz. Temelde genel anlamda yapılan hatalardan biri ile bit ile sirke ile aynı tür çözümlerin olduğunu sanmaktır. Bitler saçta yaşayan gözle görünür küçük parazitlerdir yani böceklerdir. Havasız kaldıklarında ölürler. Ama sirkeler korunaklı bir kabuk içinde kendilerine yetecek tüm hava, su ve gıdaya sahip yumurtalardır. O yüzden mayonez ile ölmezler. Yani saçınıza mayonez sürmek sizi sirkelerden kurtarmaz aksine içerisindeki yoğun bitkisel yağ oranından dolayı saçın nem dengesini bozarak saçta yağlı bir hissi bırakır. Mayonez yapımında; bitkisel sıvı yağ, yumurta, sirke, sarımsak (%1,3), kıvam artırıcı (modifiye patates nişastası, ksantan gam), şeker, tuz, baharat aromaları, limon suyu konsantresi ( doğal olmayan ), koruyucular (Potasyum sorbat), antioksidan ( kalsiyum disodyum EDTA) ürünleri kullanılır. Sizinde okuduğunuz gibi yapımında kullanılan maddelerin birçoğu kimyasaldı ve katkı maddesi içerir. Sirkleri temizlemek, öldürmek bir tarafa mayonezi saçınıza sürmek saçın PH dengesini bozmak, saç derinizi yıpratmak, saçlarınızın yağlanması ve kepek gibi sorunlardan öteye geçemez.

  Saç biti ve sirkesini temizlemek için çeşitli yağları saça karıştırıp sürmek bir çözüm müdür?

  Bitkisel yağlar saç bakımında çağlar boyunca kullanılan en iyi çözümlerdir. Fakat bu yağlar veya bitkisel karışımlar bazen kişide alerjik reaksiyona sebep olmaktadır. Her bitkisel içerikli yağ saçınızı beslemeyebilir. Aynı şekilde her bitkisel yağ çözümü de saç bitine ve sirkesine karşı çözümde üretmeyebilir. Temelde bitkisel yağların birçoğunun bitleri öldürmesi beklenebilir. Nihayetinde yağ molekülleri bitlere yapışır, yoğun bir kıvam ile bitin nefes almasını engeller ve en nihayetinde bit boğularak ölür. Fakat aynı sonuç çoğu zaman saç sirkeleri için geçerli değildir. Saç sirkeleri ( bit yumurtaları ) güçlü koruyucu kabuklara ve salgılara sahiptir.  Saç sirkesinin kimyasal yapısı ( kabuğunun yapısı ve organiği ) ile saç tellerimizin kimyasal yapısı ve organiği birbirine çok benzerdir. Bu sebeptendir ki saç sirkesine öldürmek için kullanılacak bitkisel karışımlar veya çözümler saç sirkesine zarar verirken saçlarınıza da aynı oranda zarar verir. Bu sebeptendir saç bitini öldüren bitkisel çözümler saç sirkesi için etkili olmaz. Olanlar ise yoğun asidik veya bazik etkisinden ötürü saç köklerini tahriş eder, saçların yapısını bozarak beyazlamasına, kırılgan olmasına sebep olabilir yada saç derisinde alerjik durumlara, egzamaya veya kepeğe sebep olur. Bu noktada bitkisel çözümler eve kullanılabilir ama dikkatli olunmalı ve mutlaka doğru oranlarda saça uygulanmalıdır. Unutulmaması gereken ise saç sirkelerinin öldürülmesinin zor olduğu gerçeğidir.

  Sizde değerli yorumlarınızı ve katkılarınızı bizimle paylaşmak için aşağıdaki yorum alanında bize yazabilirsiniz.  


  Bit ve sirkelerden hakkında merak edilen sorular ve cevapları için tıklayın 
  Sorularınıza cevap bulamadıysanız bize sorun cevaplayalım. Soru sormak için tıklayın 
  Randevu ve bilgi almak için tıklayın